<H3>Юридичні консультації</H3>
<H2>Юридичні консультації у Києві</H2>
Питання та відповіді:


Перейти до Списку публікацій або переліку та опису Послуг адвоката.

Опубліковано в журналі "Праця і закон", № 4(148), квітень 2012 р.
Скачать скан версію у форматі PDF
+38 (067) 742-95-75     +38 (095) 75-95-798
<H1>Види робочого часу</H1>
Доброго дня, шановний експерте.
Близько двох років назад за рекомендацією ми взяли на роботу жінку (хорошого фахівця) на посаду економіста (до цього даної посади на підприємстві не було). Жінка швидко проявила себе - справлялася зі своєю роботою і навіть допомагала іншим. Пропрацювала п'ять місяців і повідомила, що завагітніла і скоро піде у декрет, проте обіцяла, що повернеться на роботу, коли дитині виповниться півроку, і просила не шукати собі заміну. Але вона вже знаходиться у відпустці на три місяці довше обіцяного. Нещодавно зателефонували їй і повідомили: якщо не вийде на роботу - знайдемо заміну. Підкажіть, чи правомірні такі дії роботодавця? Що жінка може пред'явити компанії, захищаючи свої права? Відмічу, що шукати когось іншого не хотілося б, адже фахівець першокласний - і ми хочемо повернути її. Порадьте, як нам вчинити?
Ірина Зоркіна, м. Сімферополь


       Ситуація, що склалася у вас на підприємстві, досить поширена, такі питання часто виникають. Проте дана ситуація чітко врегульована законодавством, підприємство може легко вирішити цю проблему, використавши положення законів, наведені нижче.

       Відповідно до статті 17 Закону України "Про відпустки" від 15.11.1996 р. на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю:
  • до пологів - 70 календарних днів;
  • після пологів - 56 календарних днів (70 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.

       Після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 1 ст. 18 Закону України "Про відпустки").

       Тобто, після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами ваш працівник економіст повинна була написати заяву про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Скористатися такою відпусткою - це право, а не обов'язок працівника. Якщо заява про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не була подана на підприємство, то нема підстав, щоб не виходити на роботу, працівник зобов'язаний вийти на роботу та виконувати трудові обов'язки.

       У тому випадку, якщо працівнику надана відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, роботодавець не має права вимагати дострокового виходу працівника на роботу, тобто раніше досягнення дитиною трирічного віку. Проте роботодавець має право прийняти на роботу іншого працівника на цю ж посаду тимчасово. Новий працівник обов'язково попереджається про те, що він приймається на посаду тимчасово - до фактичного виходу попереднього працівника на роботу з відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Про те, що працівник приймається на роботу на певний строк зазначається в заяві працівника про прийняття на роботу та в наказі про  прийняття працівника на посаду. Також з новим працівником можна укласти строковий трудовий договір (контракт), в кому чітко зазначити, що договір укладається на строк перебування основного працівника у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

       Якщо основний працівник, у вашому випадку, економіст, захоче повернутися до виконання трудових обов'язків раніше досягнення дитиною трьох років, це не буде суперечити законодавству. Працівник може вийти з такої відпустки раніше. У такому випадку новий працівник підлягає звільненню у зв'язку із закінченням строку трудового договору за п.2 ст. 36 Кодексу законів про працю України.

       Також є й інший варіант вирішення питання: відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України "Про відпустки" за бажанням жінки у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за нею зберігається право на одержання допомоги в період відпустки для догляду за дитиною.

       Таким чином ви можете домовитись про роботу економіста на умовах неповного робочого часу або вдома, якщо це дозволяє специфіка роботи підприємства, або ж прийняти нового працівника на час перебування попереднього працівника у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.


 
АДВОКАТ
Приходько Віта Іванівна
Опубліковано в журналі "Праця і закон", № 4(148), квітень 2012 р.

04071 Україна, м. Київ, вул. Межигірська, 9. Тел.: (067) 742-95-75, (095) 75-95-798
Copyright © 2008-2013 vip-advocate.com.ua. All Rights Reserved.